Párkapcsolati coaching, tanácsadás
A boldog párkapcsolatban is vannak hullámvölgyek, ahogy az élethelyzetek és a pár tagjai változnak, úgy alakul a kapcsolatuk is. Vajon mitől lehet az, hogy ha a párkapcsolat elején a felek jól együtt tudtak működni, akkor most valami mégsem jó? Ha az a bizonyos örömérzés elmúlik, hogyan lehet azt újra megtalálni? Ilyen egy külső szemlélő segíthet megláttatni azokat az elakadásokat, melyek a kialakult konfliktusokért felelősek.
A párkapcsolat talán a legterheltebb kapcsolatunk, mert itt annyi szerepnek kell megfelelnünk, mint az élet más területein sehol. Egyszerre kell helyt állnunk, mint társ, barát, szerető, szülő, vagy akár üzlettárs. Hogyan lehet ennyi szerepnek megfelelni? Vajon ez okozza a konfliktust? Megéri-e dolgozni ezen a kapcsolaton? Amennyiben ez a kérdés így fogalmazódik meg, akkor igen. Egy kapcsolat magától nem működik, ahogy az autóba is üzemanyag kell, a kapcsolatot is működtetni kell. Ha azt tudjuk mondani, hogy a kapcsolatunkban volt 3-4 jó év, akkor jó eséllyel újra megtaláljuk az örömöt a párkapcsolatunkban.
Egy párkapcsolatban megfogalmazódnak olyan érzések mint az elhidegülés, eltávolodás, szeretetlenség, meg nem értettség, amik akár szakításhoz, váláshoz is vezethetnek. Ilyen esetekben sokszor mindössze arról van szó, hogy nem jól fejezzük ki magunkat, olyan nyelvezetet használunk amit a társunk nem ért vagy félreért. Van, amikor nem tudjuk megfogalmazni igényeinket, de azért elvárjuk, hogy párunk megértse azt és aszerint cselekedjen. Máskor úgy érezzük, hogy valamilyen hiányállapot lépett fel a kapcsolatunkban, új szerepek kerülnek előtérbe – ilyen lehet a szülővé válás, a gyerekek kirepülése a családi fészekből – míg más, addig megszokott szerepeink háttérbe kerültek, és a boldogság íze eltűnik a kapcsolatunkból. Egy másik ok amiért a párkapcsolat ellaposodik, kihűl, hogy vélt vagy valós sérelmeink miatt már nem tudjuk szeretetünket kifejezni társunk felé.
Ezen okokat vesszük górcső alá a hozzám forduló párokkal, a párkapcsolati coaching során feltárjuk a pár valós helyzetét, ennek alapján építjük fel a stratégiát. Ahogyan mi magunk egyediek vagyunk, úgy lesz egyedi a megoldás is. Mindehhez segítség lehet, ha a nehézségre lehetőségként tekintünk. Ebben a folyamatban a munka oroszlán részét a pár tagjainak kell elvégeznie, hisz a mindennapokban nekik kell alkalmazniuk mindazt a tudást, amit együttesen alakítunk ki. Mindezt azért, hogy újra felfedezzék egymásban a csodát, kialakítsák az egymást értő kommunikációt, hogy megerősödjön a felelősségvállalás, a bizalom, a kölcsönös megbecsülés.
Tudom, hogy nehéz elhinni, az elveszett bizalmat akár még hűtlenség esetén is, újra lehet építeni, az elidegenedett, elhidegült pár életébe vissza lehet hozni az intimitást, az összebújást, a szerelmet.
Szeretném kiemelni, hogy egy teljes és boldog párkapcsolat kialakulásához szükséges felismernie mindkét félnek a saját felelősségét, meg kell tudnia fogalmazni, hogy melyek azok a belső akadályozó erők, amelyek gátolják a szeretetteljes párkapcsolat megvalósítását.
Mikor tudok segíteni? Ha az alábbi gondolatok közül van olyan, amelyikben magára ismer, keressen meg.
- Nem figyel rám, nem ért meg engem a párom, elbeszélünk egymás mellett.
- A párom meg sem hallgat, úgy érzem nem is beszélünk egymással.
- Hiányzik az intimitás a kapcsolatunkból, már kevés vagy nincs is szex.
- A párommal már elhidegültünk, elidegenedtünk egymástól.
- Azt érzem, hogy egyedül maradtam a házasságomban, kiüresedett a kapcsolatunk.
- Elhagyatottnak érzem magam, csak rám marad a gyereknevelés.
- Art érzem, hogy a párom nem foglalkozik eleget velem és a gyerekekkel.
- Néha az az érzésem, hogy a párom nem is akar már engem/minket.
- Félek attól, hogy felbukkan egy harmadik fél a párom mellett.
- Elhagyott a párom, és szeretném őt visszakapni.