+3630-99164311133 Budapest, Kárpát u. 60.

Mikor érdemes mentálhigiénés segítőhöz fordulni? Mi az, amiben tudok segíteni?

A mentálhigiénés segítő tevékenység a lelkileg egészséges, ám valami miatt nehéz élethelyzetbe jutott emberekkel való foglakozás, mely a hangsúlyt a jelenben fellelhető erőforrásokra és a beszélgetés során felbukkanó érzésekre helyezi.

A mentálhigiénés segítő beszélgetés a Rogers-i szemléletű, non-direktív segítői módszeren alapul. A non-direktivitás arra utal, hogy a segítő értelmezés nélkül, a kliensnek a szavakban kifejezett és az e mögött rejlő érzéseit próbálja visszatükrözni, hogy ezáltal segítse érzéseinek, nehézségeinek jobb megértését, megfogalmazását. Mindez egy odafigyelő, elfogadó közegben tud megtörténni. Az ilyen jellegű segítő beszélgetés középpontjában az ember áll, aki megélheti, hogy meghallgatják, hogy önmaga lehet, minden felvett szerep és megfelelési kényszer nélkül. A kliens az ülések során megtapasztalhatja a feltétel nélküli elfogadást és megértést, ami megélése pozitív irányú változást katalizátora lehet.

Élethelyzetek amikor javasolt mentálhigiénés segítőhöz forduln:

  • túlzott stresszterhelés, szorongás
  • életközépi válság vagy kapuzárási pánik
  • szexuális irányultsággal vagy nemi identitással kapcsolatos életvezetési nehézségek (önelfogadás, identitásválság, problémák a környezete elfogadókészségével)
  • kiégés - burnout szindróma
  • kisebbrendűség érzése
  • az elvárásoktól való szenvedés, félelem
  • párkapcsolati krízis
  • gyászfeldolgozás
  • veszteségek feldolgozása
  • vagy egyszerűen “valami nem jó”

Mentalhigiene

Mi a különbség a mentálhigiénés segítő beszélgetés, a coaching ülés és a pszichoterápiás ülés között?

Mi történik az egyéni mentálhigiénés konzultáción?

A témát és az ahhoz kapcsolódó kérdéseket mindig a kliens hozza, a segítő szakember aktív hallgatással, értő figyelemmel kíséri a klienst, kérdései mindig a kliens témájához kapcsolódnak. A Rogers-i szemléletű egyéni mentálhigiénés konzultáció alapja az aktív hallgatás, értő figyelem, non-direktivit szemlélettel – tanácsadás és elemzés helyett.

A mentálhigiénés szakember az “itt és most”-ra, a jelen erőforrásaira és a beszélgetés során előjövő érzésekre koncentrál, kíséri és támogatja a klienst az aktuális témájában.

A segítő beszélgetés célja a lelki egészség megőrzése, megerősítése, illetve a lelki egyensúly megtalálás. A segítő használhat coaching eszközöket is, de nem a fejlesztés a cél.

Mi a különbség a mentálhigiénés és a pszichoterápiás ülés között?

A mentálhigiénés szakember az “itt és most”-ra, a jelen erőforrásaira és a beszélgetés során előjövő érzésekre koncentrál, kíséri és támogatja a klienst az aktuális témájában. A mentálhigiénés ülés a lelki egészség megőrzésére, megerősítésére, illetve a lelki egyensúly megtalálására irányuló beszélgetés.

A pszichoterápiás folyamat a lelki problémák vagy pszichés betegségek kezelésének terápiás módja. A pszichoterápia olyan gyógyító eljárás, amely lelki zavarok, viselkedési- és magatartási problémák enyhítésében nyújt segítséget. Speciális képzettséget igényel, orvosi vagy pszichológus végzettséggel végezhető.

Mi a különbség a coaching ülés és a mentálhigiénés ülés között?

A coaching során a résztvevő valamilyen irányú személyes vagy szakmai fejlesztése, fejlődése van a középpontban, a közösen megállapított célkitűzések elérésére. Célja az egészséges, de bizonyos nehézségekkel küzdő vagy akár csak önmagukat egyes területeken fejleszteni kívánó embereknek, szervezeteknek való segítségnyújtás. A jelen megoldandó feladataira és a jövőben megvalósuló megoldásokra koncentrál.