+3630-99164311133 Budapest, Kárpát u. 60.

Sokan vágynak, vágyunk probléma mentes, boldog és egészséges kapcsolatokra Azonban egy kapcsolt elején már az is kihívás, hogy tudjuk képesek vagyunk egyedül is boldogulni a mindennapokba és ennek hatása van a kapcsolat erejére, tartósságára.

Sokan vágynak, vágyunk probléma mentes, boldog és egészséges kapcsolatokra Azonban egy kapcsolt elején már az is kihívás, hogy tudjuk képesek vagyunk egyedül is boldogulni a mindennapokba és ennek hatása van a kapcsolat erejére, tartósságára. Azt is láthatjuk, hogy vannak, akik, ha párkapcsolati problémákkal szembesülnek, aminek oka nem más, mint a stressz, hamar frusztrálttá válnak, és ki akarnak lépni az adott kapcsolatból. Amennyiben fontos nekünk a kapcsolat és nem a kilépést választjuk, akkor a stressz kezelésének egyik legjobb módja egy kapcsolatban, ha mindenekelőtt megértjük, mi okozza azt.

Mit jelent a kapcsolati stressz?
A kapcsolati stressz különböző körülményekből eredő, partnerek közötti problémát jelent. Ha azt nézzük, hogy kezelni kell a stresszt egy kapcsolatban, akkor ez egyértelmű, kihívást jelent, de nem szabad kitérni előle, mert az eredmény egy jól működő kapcsolat lesz.

Feltételezzük, hogy partnere nehéz időket él át, ami stresszessé teszi kapcsolatukat. Az ahogy ön akkor viselkedik, a megpróbáltatások során, meghatározza, hogy a kapcsolatuk biztonságos és egészséges marad-e vagy sem. Ráadásul egy olyan kapcsolat, ahol a stresszt hatékonyan kezelik a partnerben elmélyíti azt az érzést, hogy bátran számíthatnak egymásra.

A párkapcsolati stressz okai
Fontos megemlíteni, hogy a stressz egy kapcsolat szerves része, mert elősegíti a rejtett kapcsolati problémák felszínre kerülését. Ha megértjük, hogy mi okozza a stresszt a kapcsolatodban, és ezt a tudást a javunkra fordítjuk, egészséges és boldog kapcsolatot tarthatunk fenn párunkkal.

Melyek is a legfontosabb kapcsolati stresszt okozó tényezők? A stresszt okozó tényezők sorrendje nem "fontossági" vagy "előfordulási gyakoriság" szerinti, hanem esetleges.

  1. Pénzügyek
    Egy párkapcsolatot nyomás alatt tart, ha rossz az anyagi helyzet vagy amennyiben a pénzügyek nem jól alakulnak. Ezek feszültséget kelthetnek a partnerek között, aminek következménye a stressz, ami hátrányosan befolyásolja a kapcsolatot. Hogy ez elkerülhető legyen, a partnereknek megértőnek és nyitottnak kell lenniük egymással a pénzügyi kérdésekben.
  2. Munka
    A munka, a munkában töltött idő is okozhat stresszt egy kapcsolatban, ha nem biztosított a megfelelő egyensúlyt. Hiszen, ha a pár egyik tagjának több időt kell dolgoznia, lerövidül a partnerével töltött idő. Az ebből fakadó stressz a kölcsönös megértéssel küszöbölhető ki.
  3. Bizalom
    A bizalom a párkapcsolat telűn legfontosabb pillére. A bizalom, stressz ok lehet, akár már egy kapcsolat elején, ha azt korábban a pár egyik tagja elveszítette, mert egy korábbi kapcsolatában jelen volt a hűtlenség. Ilyenkor számára nehéz lehet megbízni a másikban.
    Az egyszer elvesztett bizalom visszaszerzése sok időbe telik, a bizalom visszaépülési szakaszában pedig kihívások elé teszi a kapcsolatot.
  4. Válás, szakítás - előző kapcsolatban
    Azok az emberek, akik a jelenlegi kapcsolatuk előtt már átéltek szakítást, az érzelmi megpróbáltatások miatt vélhetően szoronganak, ami stresszt okozhat a kapcsolatban, ami bizalommal és kölcsönös megértéssel oldható.
  5. Gyermekkori élmények
    Gyermekkorunkban és serdülőkorunkban alakul ki a világképünk, amelyet felnőttkorunkat meghatározza. Nincs két egyforma világkép, nincs két egyforma életút ezért ezét lehet feszültség egy párkapcsolatban. Különösen akkor erősödik fel ez a stressz, ha a pár tagjai nem figyelnek egymásra, nincs meg a változásra való nyitottság.
  6. Pesszimizmus
    Egy párkapcsolatban fékezően hat a kapcsolatra a pesszimizmus vagy a borúlátás, mindegy mire vonatkozik az. A pár azon tagja, aki mindig pesszimista egyszerűen elszívja a másik a lelkesedését és energiáját, ami szorongást okoz a kapcsolatban. Ebben az esten is a felismerés, az együttműködésre a megoldás a stressz megszüntetésére.
  7. Féltékenység
    A kapcsolati stressz másik fő oka az egyik vagy mindkét partner féltékenysége. Annak, hogy a féltékenység miért jelenik meg egy kapcsolatba számtalanan oka lehet. Például féltékenység felüti a fejét elfejlődés esetén, vagy a kapcsolatban jelen van a bizalmatlanság, mint az előző kapcsolatok árnyéka
  8. Gyakori összetűzések
    Annak ellenére, hogy a konfliktus elkerülhetetlen jellemzője a kapcsolatoknak, veszélyes, ha gyakran fordul elő. Egy kapcsolatot nem a konfliktusok teszik tönkre, hanem hogy hogyan kezeljük ezeket.
  9. Hatalom gyakorlás
    Amikor a stresszről és a kapcsolatról van szó a hatalom, mint képesség általában fontos tényezőként jelenik meg. A kapcsolati hatalom a kapcsolatban részt vevő „én” és a „te” mellett, a „mi”-t is tükrözi. A párok személyisége, illetve az adott kapcsolatban megélt tapasztalatok hatással vannak arra, hogy hogyan alakul a hatalom egy kapcsolatban.
    A párkapcsolatokban jellemző, hogy a felek felosztják a hatalmat a különböző területeken, ha ez nem történik meg egészségtelen légkör alakul ki a kapcsolatba, ami feszültséghez vezet.
  10. Gyermekvállalás
    A párkapcsolatban élők közül nem mindenki akar gyereket, mindaddig amíg meg nem házasodik, míg mások kapcsolatban élve is szeretnének gyereket vállalni. Ha a két párnak eltérő nézetei vannak és nincs egyetértés ezzel kapcsolatban, ez megterhelheti kapcsolatukat.
  11. Arrogáns magatartás
    Egy pár életében lehetnek olyan nehéz időszakok, amik hátrányosan befolyásolják kapcsolatukat. Ezeknek az oka lehet családi vagy pénzügyi probléma, munkahelyi konfliktus. Előfordul, hogy a pár egyik tagja nehezen kezeli az ilyen helyzeteket és arrogánsan kezd viselkedni vesznek fel, ami frusztrálja a másik felet.
  12. Hűtlenség
    Summás megállapítás: Ha az egyik vagy mindkét partner kapcsolaton kívül keres érzelmi és szexuális kalandot az a kapcsolati stressz oka lesz.
  13. Korai magömlés
    A párkapcsolatban a kielégítetlen szexuális igény konfliktust okoz a partnerek között, ennek oka lehet a korai magömlés is.
  14. Egészségügyi kérdések
    Egész életünkben nem tudunk tökéletes egészségi állapotban élni, lesznek olyan időszakok amikor ez megváltozik. Az így kialakult helyzet terhelheti a kapcsolatot, ennek valószínűsége nő, ha a pár egyik tagja gyakori egészségügyi problémákkal küzd.
  15. Eltérő szexuális vágy
    A csökkent nemi vágy, az alacsony libidó miatt a párok egymás iránti érdeklődése csökken, eltávolodnak. Ez a probléma jól kezelhető, azonban van, hogy a pár egyik tagjának nincs türelme kivárni ezt a folytatom és külön úton kezd el járni.
  16. Énközpontúság
    Túlélési ösztöneink miatt, emberkén, teljesen normális, ha először magunkra gondolunk, mielőtt másokra. Egy kapcsolatban azonban figyelembe kell vennie partnere szükségleteit, és néha az övéit a sajátunk elé kell helyeznie. Ha mindig csak magunkra gondolunk anélkül, hogy figyelnénk partnerünk szükségleteire megismernénk akkor számíthatunk arra, hogy kapcsolatunkban megjelenik a feszültség.
  17. Az empátia hiánya
    Az empátia hiánya és az énközpontúság nagyon összefügg. Vannak, olyanok nem tudják megérteni mások fájdalmát és a nehézségét, csak saját szemszögükből nézik, a problémákat. Ők nem nézik mások szemszögéből a dolgokat, gondolkodás és finomítás nélkül kritizálnak, kendőzetlenül kimondják a véleményüket még akkor is, ha az fájdalmas vagy sértő, ami gyakran okoz konfliktust.
  18. Rossz kommunikáció
    Az egyik gyakori tényező, amely a párkapcsolatban stresszt okoz, a rossz kommunikáció, azaz a párok rendszeresen konfliktusba kerülnek, mert nem értik meg egymást. A jó kommunikáció, az asszertív kommunikáció nagyban hozzájárul a félreértések zökkenőmentes elrendezéséhez.
  19. A család és a barátok hatása
    Nehéz megelőzni, hogy a család vagy a barátok beavatkoznak egy kapcsolatba, mert nem tudjuk előre megmondani, hogy melyik cselekedetük fogja erősíteni vagy épp megbontani, a kapcsolatot. Nem mindegy, hogy ki és mit duruzsol a pár egyik tagjának a fülébe a másikról, ez hogy változtatja meg a két ember viszonyát.
  20. Bántalmazás
    A bántalmazás különböző formáival találkozunk, úgy, mint érzelmi bántalmazás, fizikai bántalmazás, elhanyagolás, szexuális abúzus. Természetesen ezek a bántalmazási formák a legtöbb érintettnél keverednek. A kapcsolatnak egy biztonságos térnek kell lennie, ahol a pár megnyugvást és szeretetet él meg. Ezért, ha bántalmazás megjelenik, ez átrendezi a kapcsolatot, a kapcsolat felbomlásához vezet.

A stressz párkapcsolatra gyakorolt hatásának megértése
A stressz gyakori jelenség az emberek között, ami hatással lehet egy kapcsolatra is. Sokszor a partnerek inkább magukba tartják érzelmeiket így megnehezíti, hogy partnere megértse őt, megértse mit él át. Ha a stresszt nem kezelik, egy olyan negatív folyamat jön létre, ahol a partnerek elfojtott érzési a stressze egymásra rakodik.

Másrészt a stressz pozitívan is befolyásolhatja a párkapcsolatot, mert segít megtanulni megkeresni a békés megoldást. Ez javítja a kettejük közötti megértést is.

Zárógondolatok
A párkapcsolatban, a pár mindkét tagjának észre kell venniük és meg kell beszélniük azokat a dolgokat, amelyek stresszt okoznak kapcsolatukba. A stressz kezelése kihívást elé állítja a pár tagjait, de szükséges megtenniük.

Egészségesebbé és biztonságosabbá teszi a kapcsolatot, ha a partnerek segítenek egymásnak a stresszes időszakokban. Így biztosak lehetnek abban is, hogy fizikailag és érzelmileg is jelen vannak egymásnak, bármelyikük is él át egy nehéz időszakot.