Társfüggőség, avagy kodependens kötődés a kapcsolatainkban
A társfüggőséget azokra a személyekre szoktuk használni, akik a párjukhoz függő módon kötődnek, mondhatjuk összeolvadnak a másik személlyel, így saját énképe, személyisége és a problémái is háttérbe szorulnak.
A társfüggőség kialakulásának hátterében gyakran ott van egy diszfunkcionálisan működő család, ahol előfordult fizika-, érzelmi elhanyagolás, akár bántalmazás, a szülők szerfüggősége, vagy azok pszichiátriai betegsége. Ilyen esetben a szülő nem volt elérhető sem érzelmileg, sem fizikailag a gyermek számára, nem tudta szükségleteit kielégíteni, ezért a gyermek fejében egy kockázatos és instabil családi kép alakult ki. Felnőtt korban ezt a személyt, igaz akaratlanul bár, de “leutánozza”, és az elvesztéstől való félelem következtében függő módon kezd kötődni.
A társfüggőség jellemzői:
- Saját magát, a saját érdekeit háttérbe szorítja.
- Nem tudja elképzelni, hogy ne tartozzon valakihez. Ezért fokozott az elhagyástól való félelme, emiatt a kapcsolataiban elviseli a bántásokat, negatív kritikákat vagy akár a bántalmazást.
- A túlzott felelősségérzetet – családért, kapcsolatokért - emiatt kényszeresen, gyakran erőn felül megtesz mindent mások fizikai és pszichés jóllétéért, ennek eredményeként saját szükségletei háttérbe szorulnak.
- Mindent kontrol alatt tart - helyzet, más személyek – el sem tudja képzelni, hogy ezek az ő irányítása nélkül működhetnek.
- Magát áldozat szerepben látja miközben a megmentő-üldöző-áldozat játszmát működteti, Azaz megmentő, amikor a függő személyt segíti - megold helyette dolgokat, szerhatás alatt hazaviszi, ellátja – mindezekkel, mondhatjuk, hogy kiszolgálja függőségét. Üldöző, amikor próbálja a függőt rávenni a változásra miközben negatív kritikával bombázza például az életminőségükkel kapcsolatban. Erre egy példa: “Te tehetsz róla, hogy itt tartunk…”. Áldozat akkor amikor úgy látja magát, mint a ki a dolgok és a helyzet elszenvedője, hagyja, hogy a függő bántsa. Ebben a játszmában a függő is lehet bármely szerepben, ezt tetszőlegesen kombinálhatják.
Aki társfüggő gyakran érez dühöt és bűntudatot a gyerekkorában történtek miatt, amire nem volt befolyása. Ezt a dühöt és a mostani addiktív kapcsolatban megélt negatív érzéseket folyamatosan próbálja elnyomni, ami egy darabig sikerül is, de egyszer csak mint dühkitörés jön a felszínre.
Egy ilye kapcsoltban az intimitás iránti vágy és az attól való félelem egyszerre van jelen, ennek következményeként gyakoriak a szexuális problémák is. Jellemző, hogy tagadja a kötődési problémát, mert szégyelli azt, ezért gyakran elszigetelőik, a szociális és családi kapcsolatai ellaposodnak, megszűnnek.
Felhasznált irodalom:
- Robert Hemfeld, Frank Minirth, Paul Meier: A szeretet válaszható, Harmat Kiadó, Budapest, 2017
- Eric Berne: Emberi játszmák, Háttér Kiadó, Budapest, 2013
- www.indit.hu
- www.tarsfuggok.hu
- www.al-anon.hu