Kiút a társfüggőségből? Igen, bár az út, amin végig kell menni nem könnyű és nem is feltétlenül gyors.
Kiút a társfüggőségből? Igen, bár az út, amin végig kell menni nem könnyű és nem is feltétlenül gyors.
Van a hagyományos szemlélet, mely szerint a függőségben szenvedő embert betegnek tekintik. Ez a felfogás sokat segít abban, hogy csökkentse a függő emberek bűntudatát a hozzátartozóik számára okozott fájdalom miatt, de elkerüli, hogy a függőségek lelki vonatkozgatásaival is foglalkozzanak.
Egy másik szemléletben arra helyezik a hangsúlyt, hogy az emberek újjáépítsék az életüket és hatékonyabban működő kapcsolatokat hozzanak létre. A szakemberek véleménye szerint a társfüggőség nem elsősorban betegség, hanem egy tanult énvédő mechanizmusok eredménye, melyek eltúlzott méreteket öltenek és bonyolulttá válnak egy társfüggő személlyel kialakított kapcsolatban.
Egy harmadik szemlélet szerint, amit én is vallok, azon a meggyőződésen alapul, hogy a társfüggőség nem elsődlegesen betegség, hanem egy gyermekkori trauma eredménye, amin túl lehet lépni a megfelelő ismeretek és módszerek segítségével, valamint kellő támogatással. A gyógyulás elérhető amennyiben az emberi lehetőséget maradéktalanul kihasználjuk, valamint pozitív hozzáállással fordulunk a gyógyulás felé.
Az előbb említett, fejlődéslélektani megközelítés, szerint az emberi rendszer a fejlődés négy szakaszán megy keresztül. Ezek a szimbiózis, az eltávolodás, az önállóság és a szabad együttműködés fázisai. Ezekhez a szakaszokhoz, külön-külön, sajátos feladatok tartoznak, melyeket sikeresen kell teljesítenünk, egymás után. A fel nem fedezett és a meg nem „dolgozott” traumák, főként a szimbiózis és az eltávolodás fázisában átéltek, akadályoznak abban, hogy sikeresen teljesítsük a fejlődési feladatokat.
A fejlődéslélektani megközelítés hatékonyan segít a társfüggőség leküzdésén, bár az út, amin végig kell menni nem könnyű és nem is feltétlenül gyors. A leghatékonyabb segítség, az úton, az elkötelezett kapcsolatok, amelyekben a partnerek magára a kapcsolatra is a gyógyulás egy lehetséges eszközeként tekintenek, amit megtámogathatnak egyéni, illetve pár terápiával, önismereti munkával, illetve önsegítő csoportban való részvétellel.
Hasznos összefoglalni melyek a társfüggőség okárai és milyen lehetőségeink vannak, amennyiben ki szeretnénk törni ebből a körből:
- A társfüggőség nem elsődleges betegség, hanem olyan probléma, amelyet az élet első hat hónapjába bekövetkezett fejlődési trauma okozott. Egy csecsemőkori trauma megakadályozza a biztonságos kötödés kialakulását és más fontos fejlődési folyamatokat, mint például az úgynevezett pszichológiai születést. Erre ideális estben két- és hároméves kor között kerül sor.
- A kultúránkat társfüggőnek jellemezhetjük, hisz történelmünk folyamán a legtöbb társadalomba bizonyos csoportokat mások fölé helyeztek, a hatalmat gyakorló és az erőforrások felett rendelkező csoport könnyen létrehozza és fenntartja a társfüggő viszonyt.
- A társfüggő mintáinkat minduntalan újra éljük, hiszen, ha életünk első hónapjaiban nem teljesítettük a szükséges fejlődési feladatainkat akkor ezek megoldatlanul magunkkal cipeljük, így a következő feladatok sem tudjuk maradéktalanul abszolválni.
- A felépüléshez szükséges, hogy megértsük a társfüggőség okait, alkalmazzuk a megfelelő módszereket és megkapjuk a megfelelő támogatást, hogy tudjunk haladni a társfüggőségből kivezető úton.
- Azért, hogy elérjük célunkat egyéni és rendszer szinten is foglalkoznunk kell társfüggőség kérdéskörével.
- Ne vádold önmagad, ne legyen lelkiismert furdalásod, hisz egy társfüggő kapcsolat létrehozásához legalább ketten kellenek, vagy többen, igy nem lehetsz vádolható azzal, hogy csak miattad alakult ki a társfüggőség a kapcsolatodban. Értsd meg a, hogy alakult ki nálad a társfüggő viselkedés, mert ezután elfogadó együttérzéssel fordulhatsz önmagad és partnered felé.
A kiút a társfüggőségből, mint említettem, nem könnyű és nem is feltétlenül rövid. Következőkben, csak címszavakba mutatom be a társfüggőségből kigyógyító önsegítő program lépését:
- Ismerd fel a társfüggő mintákat.
- Értsd meg a probléma okát.
- Tisztázd társfüggő kapcsolataidat.
- Hagyd abba mások hibáztatását.
- Engedd el az önutálatot.
- Hagyj fel a hatalmi játszmákkal és a manipulációval.
- Fejezd ki egyértelműen az igényeidet.
- Tanulj meg, merj újra érezni.
- Gyógyítsd meg a benned élő gyermeket.
- Húzd meg a saját határaidat.
- Éld meg az intimitást.
- Tanuld meg a kapcsolatok új formáját.
Irodalom:
Dr. Barry K. Weinhold, Dr. Janae B. Weinhold – Törj ki a társfüggőségből
Demetrovics Zsolt (SZERK.) Az addiktológia alapjai I.